Nu är det höst!

Idag har vi varit ute i skogen och tittat på vilka färger som finns i naturen just nu. Eleverna fick i uppgift att samla ihop växter och annat i olika färger. De fick bara ta med sig sådant som växer i naturen.

När vi kom tillbaka till klassrummet samlades vi i en ring på mattan. Tillsammans pratade vi om vad vi hade hittat i skogen och sorterade upp sakerna i olika färger.

Vi pratade om att naturen förbereder sig för vintern. Träden har slutat att tillverka klorofyll, det ämne som gör att bladen har en grön färg. Trädens blad ändrar nu färg till gul, röd, orange och brun. Tillslut tappar trädet sina löv. Flera elever känner till att löven sedan bryts ned och blir jord.

Vi hittade också vissna blommor, svampar, bär och kottar som ekorren hade ätit på.

Här är ett exempel på hur klorofyllet sakta försvinner ur växten:

img_1962

Vår fina hösttavla:

img_1964

Vi samlar växter.

img_1955 img_1954

img_1953 img_1952

img_1961 img_1960 img_1959 img_1958 img_1957

5 reaktion på “Nu är det höst!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.